8 mar Brak komentarzy admin Marcotec , , ,

W jaki sposób zdobyć doświadczenie w zawodzie? W jaki sposób zaprojektować ścieżkę zawodową, aby poczuć satysfakcję z rozwijającej się kariery? Przede wszystkim na te wątpliwości muszą sobie udzielić odpowiedzi wszystkie osoby, które na drodze zawodowej stawiają swoje pierwsze kroki. Co prawda, edukacja zawodowa w szkołach średnich z roku na rok staje się o wiele lepsza, to mimo wszystko nie wyczerpuje ona całkowicie dziedziny. Na szczęście młodzi ludzie świetnie czują się w świecie wirtualnym i to właśnie stąd otrzymują ważną wiedzę dotyczącą tego, jakim sposobem przeanalizować własny rozwój.

Wolontariat, praktyka czy staż?
Wykształcenie wykształceniem – coraz częściej jednakże pracodawcy kładą nacisk na jeszcze jedną kwestię, a konkretniej na uzyskane do tej pory doświadczenie w branży. Błędem ludzi ubiegających się o pracę jest najczęściej brak koncepcji. Podczas szkoły poszukują oni prac tymczasowych, które choćby w minimalnym stopniu nie są związane z charakterem działalności, który pragnęliby realizować w okresie przyszłym. Najkrócej rzecz ujmując, jest to marnowanie czasu. Osoba, która ma zamiar pracować w usługach reklamowych powinna już na etapie edukacji szkolnej uzyskiwać doświadczenie w konkretnym zakresie, a nie szukać zatrudnienia w popularnych restauracjach typu fast food, (co z kolei może okazać się świetnym pomysłem dla przyszłych kucharzy. Na tym etapie pojawia się wątpliwość – w jaki sposób zyskiwać doświadczenie zawodowe? Poszukiwać praktyk czy może stażu? A być może to wolontariat będzie najlepszym środkiem zaradczym? Wszystko zależy w głównej mierze od tego, na jakim etapie rozwoju zawodowego znajduje się dana osoba. Ci, którzy nie posiadają jak dotąd żadnego doświadczenia powinni rozpocząć od wolontariatu. Trzeba pamiętać o tym, że jest to działalność, za którą nie otrzymuje się żadnego wynagrodzenia. Motywacją może stać się odczucie satysfakcji z wspaniale wykonywanej pracy oraz zdobywane doświadczenie które zaprocentuje w przyszłości. Kolejnym elementem jest praktyka zawodowa. Najczęściej odnosi się ona do uczniów szkół profilowanych, a także osób studiujących. Na praktykę w zawodzie najlepiej jest stawić się do organizacji, z którą wiąże się niejakie marzenia dotyczące zatrudnienia w przyszłości, być może się bowiem zdarzyć, że dobrze wykonując swoje zadania, będzie się zapamiętanym i uzyskanie późniejszej pracy nie będzie problematycznym wyzwaniem. Osoby, które posiadają dotąd jakiekolwiek doświadczenie mogą ubiegać się o odpłatny staż.

Praca – na stanowisko czy swoja aktywność zawodowa?
Doświadczenie pozyskiwane podczas praktyk czy stażu zaprocentuje nie tylko w przypadku poszukiwania pracy w oparciu o etat, ale także w przypadku kiedy planuje się poprowadzenie swojej działalności gospodarczej. Dzięki uzyskanym umiejętnościom poznaje się przede wszystkim ze specyfiką danego rynku. Można również podejrzeć dobrze działające mechanizmy, które następnie przeniesie się na swoje pole branżowe. Jednakże pamiętać należy o tym, że własna działalność gospodarcza to propozycja dla osób, które posiadają interesujący koncepcję biznesową. Z roku na rok konkurencja jest bowiem coraz okazalsza i nie tak prosto utrzymać stabilność pieniężną. Przed tym jak otworzy się własny biznes trzeba trochę zapracować na obcy rachunek, aby nabrać cennego doświadczenia.