Rynek gospodarczy w naszym państwie przeobraził się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nie do poznania. Przeprowadzając rozmowy z pokoleniem w starszym wieku da się przekonać o tym, że wiele z tych osób pracowało przez niemal całe życie w jednym miejscu. Wynika z tego cała masa nieporozumień i konfliktów w relacjach na linii dzieci-rodzice. Rodzice nie są w stanie zrozumieć decyzji swoich pociech które nawet co kilka miesięcy potrafią zmieniać miejsce pracy. Nie mogą oni pojąć tego, iż w obecnych czasach rybek pracy jest niezmiernie dynamiczny, że ludzie którzy pragną odnieść sukces muszą ciągle podnosić swoje kwalifikacje i szukać nowych kierunków prowadzących na sam szczyt kariery zawodowej.

Etat – możliwość stabilnego zatrudnienia
Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem zatrudnienia jest praca na etat. Ma ona wiele plusów. Można wśród nich wymienić między innymi normowany czas pracy, możliwość uzyskiwania zwolnień od lekarza czy też płatnych urlopów wypoczynkowych. Jednak niezmiernie często w przypadku tego rodzaju zatrudnienia zarobki nie są zbyt satysfakcjonujące. Może i pewna stabilność daje komfort psychiczny, jednak dla osób z żyłką do biznesu i z wewnętrznym pragnieniem osiągnięcia sukcesu nie będzie to ścieżka którą można polecić z czystym sercem. Na szczęście elastyczność rynku pracy zapewnia takim osobom rozwój zawodowy na wielu płaszczyznach.

Praca wykonywana zdalnie
Największe przedsiębiorstwa, zwłaszcza te w których sporą część stanowi kapitał zagraniczny, coraz częściej odchodzą od tradycjonalistycznych form zatrudnienia. Jest to charakterystyczne zwłaszcza branży technologicznych, w których nie jest niezbędne wykonywanie pracy w siedzibie firmy. Wiele obowiązków można bowiem wykonywać za pomocą komputera i internetu. Praca zdalna jest bardzo popularna w takich zawodach jak na przykład informatycy, graficy komputerowi czy dziennikarze. Jest to rewelacyjny pomysł na zarobek dla osób częściowo wykluczonych z rynku pracy – na przykład dla osób niepełnosprawnych które mają trudności w przemieszczaniu się czy też dla młodych matek, którym zależy na tym, aby jak najwięcej czasu spędzać ze swoimi pociechami. Praca zdalna posiada sporo korzyści. Przede wszystkim da się ją wykonywać z dowolnego miejsca – może to być zacisze własnego pokoju jak również pokój hotelowy podczas urlopu.

Własny biznes – jakie korzyści otrzymuje samozatrudniony?
Osoby, które z takich czy innych względów są zmęczone pracą na etat powinny przemyśleć kwestię otworzenia własnej działalności gospodarczej. Każdy kto jest samozatrudniony, przeważnie więcej na tym zyska niż straci. Wszystko zależne jest oczywiście od własnej przedsiębiorczości. Co można zyskać przechodząc na własny rachunek? Jak wynika z doświadczenia sporej grupy osób, które zdecydowały się na ten krok, jedną z podstawowych korzyści są wyższe zarobki. Zyskać można także niezależność, jednak z nią związana jest również duża odpowiedzialność. Pracując na własny rachunek samemu decyduje się o tym, jak dużo czasu można poświęcić na pracę, a kiedy warto jest odpocząć. Jak widać, elastyczność rynku pracy umożliwia znalezienie takiej formy zatrudnienia, która zadowoli najbardziej wybrednych. Zarówno osoby, które szukają stabilności i chcą znaleźć pracę na etat, a także ludzie z pomysłem na własny biznes, dla których najlepsze będzie samozatrudnienie. Niekiedy potrzeba czasu aby wybrać najlepszą dla siebie ścieżkę rozwoju.