8 mar Brak komentarzy admin Marcotec , ,

Zagoszczenie naszego kraju w grupę państw stowarzyszonych w ramach Wspólnoty Europejskiej w znacznym stopniu usprawniło zagraniczne wyprawy w celach zarobkowych. W tym momencie nie są potrzebne chociażby formalne przyzwolenia na aktywność zawodową w innym państwie. Emigracja dochodowa rozpoczęła się na ogromną skalę kilkanaście lat wstecz. Szacuje się, że więcej niż milion obywateli naszego państwa wyniosło się do krajów zachodnich w poszukiwaniu bardziej płatnej pracy. Największą popularnością w tym względzie cieszyły się takie państwa jak Wielka Brytania oraz Niemcy.

Dorobek w Wielkiej Brytanii – o czym powinno się wiedzieć?
Wylatując do pracy do obcego kraju należy się odpowiednio przygotować. Wiele ludzi popełnia następujący fałszywy krok – wylatują zupełnie w ciemno – bez planu, bez rozeznania czy bez jakichkolwiek oszczędności, jak mantrę powtarzając, że jakoś to musi być, przecież skoro tylu osobom się powiodło w kilka dni odszukać na miejscu stanowisko, to z jakiej przyczyny im ma się nie udać? W takich przypadkach niezadowolenie pojawia się bardzo szybko, ponieważ rynek zatrudnienia w Wielkiej Brytanii się przesycił i w tej chwili nie jest tak, że praca leży na ulicy.

W jaki sposób przyszykować się do wyjazdu?
W głównej mierze trzeba wiedzieć w jakim celu się wyjeżdża. Jeżeli celem wylotu ma być zgromadzenie zasobów finansowych, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie można nastawiać się na wygodne życie. Mimo iż, praca w Wielkiej Brytanii przynosi pokaźne przychody, jednak i koszty życia w tym państwie są o wiele większe niż w Polsce. Ludzie, którym zależy na nagromadzeniu jak najpotężniejszych zasobów finansowych najczęściej decydują się na grupowe wynajmowanie pomieszczenia lub mieszkania. Należałoby o to się zatroszczyć jeszcze przed wyjazdem. Jeżeli lokalizacji do spania będzie się poszukiwało dopiero na miejscu, wtedy może stać się tak, że parę nocy będzie trzeba przeżyć na znanej z przysłowia ławce w parku. Poszukując pomieszczenia do podnajmu dobrze jest skorzystać z kontaktów przyjaciół już mieszkających na obszarze Anglii czy też poszukiwanie rozpocząć za pośrednictwem stron internetowych. Internet może być również skuteczny w odnalezieniu zatrudnienia. O wszystko wskazane byłoby zatroszczyć się jeszcze przebywając w kraju.

Praca – gdzie jej szukać?
Jak już wyżej wskazano, zatrudnienie można odszukać, jeszcze przebywając w kraju. W tym zakresie trzeba przeglądać zaproszenia zatrudnienia znajdujące się na portalach z ogłoszeniami. Następnym pomysłem jest skorzystanie z usług instytucji, które mogą reprezentować w poszukiwaniu etatu. Takie wsparcie wiąże się jednak najczęściej z dodatkowymi zobowiązaniami, w związku z tym również kwestia ta powinna zostać odpowiednio przemyślana. Ostatnia dostępna sposobność, to szukanie zatrudnienia po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Jest to ewentualność najbardziej niebezpieczna. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że rozważając wyjazd zarobkowy do obcego kraju, należy mieć jakiekolwiek oszczędności. Nawet zakładając, że szybko powiedzie się w znalezieniu zatrudnienia, to jednak pierwsza wypłata, przy odrobinie szczęścia będzie dopiero po pierwszym przepracowanym tygodniu. Należy mieć przy sobie wystarczająco środków finansowych aby bez trudu móc się do tego czasu utrzymać. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje dobrze rozwinięte doradztwo pracy, z usług którego można skorzystać, szukając zatrudnienia.