7 mar Brak komentarzy admin Marcotec , ,

Rozmowa rekrutacyjna to za każdym razem jest spory stres. Wielokrotnie stres ten będzie mobilizujący, mimo wszystko czasami może zdarzyć się tak, że przez za duże zakłopotanie kandydat nie zaprezentuje się w bardzo dobrym świetle, jakby chciał. Największe nerwy odczuwają osoby, które o zatrudnienie starają się po raz pierwszy i nie posiadają jeszcze w tym względzie jakiegokolwiek doświadczenia. Przed pierwszą rozmową rekrutacyjną należy przeczytać zwięzły poradnik, żeby wiedzieć, w jaki sposób reagować, aby zrobić dobre wrażenie na domniemanym zleceniodawcy.

Gdzie poszukiwać informacji?

Chcąc dowiedzieć się, w jaki sposób przyszykować się do przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej oraz jak się podczas niej zachowywać, trzeba przeglądnąć specjalistyczne portale w Internecie. Jest to obfite źródło wiedzy, w którym można znaleźć sporą ilość notatek tworzonych przez osoby, dla których rekrutacja zleceniobiorców to coś zwyczajnego. Można również zobaczyć uczelniane biuro karier. Takie instytucje nierzadko opracowują dla własnych osób studiujących specjalne kursy dokształcające równocześnie z zakresu opracowywania CV oraz listów motywacyjnych, jak również z toku rozmowy kwalifikacyjnej. Im bardziej się człowiek przygotuje do takowego wydarzenia, tym większe okaże się ewentualność powodzenia.

O czym należy wiedzieć na początek?

Poszukując zatrudnienia, w pierwszej kolejności trzeba dobrze być świadomym tego, co chce się wykonywać. Uczęszczanie na rozmowy kwalifikacyjne wybrane przypadkowo, to tylko strata czasu – można by go przeznaczyć na doszkolenie się. Następnym krokiem jest napisanie dobrego życiorysu oraz listu motywacyjnego, w którym pokrótce zaprezentuje się przyczyny, dla których aplikuje się akurat na to konkretne stanowisko. Po pierwszym pomyślnym rozpatrzeniu aplikacji najczęściej przychodzi czas na rozmowy kwalifikacyjne.

Rekrutacja – podstawowe must have

Dwie główne rzeczy jeżeli mowa o rozmowie wstępnej – to odpowiedni ubiór oraz punktualność. Jeżeli chodzi o strój, to konieczne jest, by był zadbany i szykowny. Należy poznać specyfikę konkretnej instytucji. Jeżeli kandydat ubiega się na stanowisko w banku, to dobrym rozwiązaniem będzie garnitur. Jeżeli ma być to praca fizyczna na budowie, wtedy wystarczająca będzie koszula. Strój musi być schludny i nie zmięty, tak aby już na starcie zrobić świetne wrażenie na prawdopodobnym zleceniodawcy. Tak samo ważna jest punktualność. Zawsze należy docierać niewiele minut przed wyznaczoną godziną. Przesadność w tym względzie nie jest zaproponowana. Przybywanie na spotkanie znacząco wcześniej nie przyczyni się do dobrego wrażenia, a jedynie można stwarzać kłopot, szczególnie jeżeli nie będzie poczekalni.

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

W pierwszej kolejności należy się wyspać. Zmęczony człowiek nie sprawia dobrego wrażenia. Wszystkie potrzebne świadectwa powinny być zapakowane w teczkę, tak aby się nie pomięły. Użyteczne może okazać się również przeczytanie o przedsiębiorstwie. Wymagane jest, by poinformowanym, jak długo działa na rynku, jakich ma najpoważniejszych kontrahentów oraz jakie są jej największe atuty. Należy podejść do aplikacji z uśmiechem – optymistycznie nastawione osoby są o wiele lepiej odbierane niż wieczni czarnowidze, którym nic w życiu nie przynosi satysfakcji.