Bardzo często obowiązki zawodowe i prywatne, negatywnie wpływają na stan emocjonalny. Człowiek ciągle chodzi poddenerwowany, jest niepewny siebie, widzi problemy tam gdzie ich nie ma, stresuje się każdą sytuacją i ma wiele z tym problemów. Nadmiar obowiązków każdego może mocno obciążyć, a to odbije się nie tylko na nim, ale także na jego bliskich i współpracownikach. Co więcej zbyt wielki stres, może prowadzić nawet do depresji, z której bardzo trudno jest później wyjść. Dlatego też trzeba jak najszybciej poradzić sobie z nadmiernym stresem, a pomocne w tym będą warsztaty antystresowe.

Coraz więcej pracodawców, widząc na jaki stres są narażeni ich pracownicy, wysyła ich na tego typu warsztaty. Mają one miejsce w wielu miastach Polski, każdy więc ma okazję z nich skorzystać. Warsztaty o charakterze antystresowym, bardzo wiele ich uczestnikom dają. Są one podzielone na zajęcia teoretyczne i praktyczne, zwykle trwają około 2 dni.

Część teoretyczna

Na części teoretycznej przede wszystkim uczestnicy dowiadują się czym jest stres, jakie sytuacje go powodują, jak go unikać i co najważniejsze jak sobie z nim radzić. Na takich zajęciach można się na przykład dowiedzieć, że stres dzieli się na stres rzeczywisty i na stres psychologiczny. Można go też podzielić ze względu na czas jego trwania, na stres krótkotrwały i długotrwały. Można się też dowiedzieć, jakie są fizjologiczne reakcje organizmu na stres i jak sobie z nimi radzić.

Zajęcia praktyczne – ćwiczenia

Kolejnym etapem zajęć, w kwestii zarządzanie stresem i jak sobie z nim radzić, są ćwiczenia praktyczne. Jedną z głównych metod radzenia sobie ze stresem, jest relaksacja metodą Silvy. To bardzo skuteczny sposób, którego na tego typu zajęciach można się łatwo nauczyć. Inną metodą jest planowanie i odpowiednie zarządzanie czasem, by uniknąć sytuacji stresowych w pracy i w domu. Bardzo przydatne są także ćwiczenia, uczące koncentracji na innych rzeczach, niż te które wywołują u nas stres.

Program zajęć o charakterze antystresowym, jest bardzo bogaty i różnorodny. Uczestnicy na pewno nie będą się na nim nudzili. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych psychologów, którzy specjalizują się w przeróżnych terapiach, w tym także w terapii antystresowej. Trenerzy mają specjalne uprawnienia, do prowadzenia takich zajęć, warto więc skorzystać z ich wiedzy i pozwolić sobie pomóc, gdy stres niszczy nasze życie i nie pozwala na normalne funkcjonowanie.

Koszt takich dwudniowych zajęć, to około 500zł. Można sporo zaoszczędzić, jeśli pracodawca wyśle na warsztaty grupę kilkunastu a nawet kilkudziesięciu osobową. Wtedy cena za osobę, będzie o wiele niższa.

Umiejętności radzenia sobie ze stresem, wpływają pozytywnie nie tylko na daną osobę, ale także na jej całe otoczenie. Dlatego pracodawcy chętnie wysyłają swoich pracowników na takie warsztaty, bo dzięki nim zyskują solidnych, pewnych siebie, dobrze zorganizowanych pracowników, którzy są odpowiedzialni, rzetelni i wydajni. Taka inwestycja więc w ich rozwój, także im wychodzi na dobre.