Powody, dla których podejmuje się decyzję o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej mogą być bardzo różne. Niezależnie od nich należy natomiast pamiętać o kilku rzeczach, o które warto zadbać w pierwszych dniach bycia na swoim. Jedną z takich rzeczy jest konto bankowe.
Zakładając działalność gospodarczą poprzez formularz papierowy w urzędzie lub też robiąc to online na stronie CEIDG musimy oświadczyć numer głównego rachunku firmowego. Dochodzi tutaj zwykle do bardzo kuriozalnej sytuacji spowodowanej tym, że by założyć takie konto należy działalność już mieć założoną…
Powszechną praktyką zatem jest oświadczenie rachunku prywatnego i po otrzymaniu numerów NIP i REGON udanie się do banki i otwarcia rachunku. Potem nowy numer konta zgłasza się aktualizując wcześniejsze dane w CEIDG.
Konto firmowe warto mieć z kilku powodów. Poza kwestiami czysto praktycznymi, które opiszę w dalszej części warto wiedzieć, że od pewnego czasu w relacjach B2B występują przelewy międzybankowe typu split payment. Są to transakcje które automatycznie oddzielają część VAT z przelewanej kwoty i księgują je na specjalnym koncie do rozliczeń z urzędem skarbowym. Sęk w tym, że jeśli tego typu przelew mielibyśmy dostać na rachunek prywatny, a nie firmowy, to od nie dojdzie. Ustawa zakłada, że jeśli nie będzie przypisanego do rachunku głównego także konta VAT, to przelew wróci do adresata.
Nie ma w Polsce, przynajmniej w tym momencie, obowiązku dokonywania wszystkich przelewów metodą split payment, jednak coraz więcej podmiotów się na to decyduje ze względu na pewne korzyści podatkowe. Prawdopodobnym jest także, że w przyszłości wejdzie to na stałe do obowiązku przedsiębiorców.
Kolejnym powodem, dla którego jest warto mieć dobre konto firmowe jest potencjalny rozwój firmy w przyszłości. Nawet jeśli teraz mamy sporo pieniędzy i nie mamy problemu z płynnością, a nas biznes plan na pewno się sprawdzi i przyniesie dużo pieniędzy, to warto znać rządzące się tym rynkiem mechanizmy. Banki bardzo często wstępnie analizują rachunki i proponują na miękko nam pewne propozycje kredytowe. Mogą to zrobić jedynie, jeśli nasz rachunek jest kontem firmowym. Warto dbać zatem, by na rachunku cały czas coś się działo, by systemy widziały, że za naszym biznesem stoją konkretne liczby. Jeśli o to sobie nie zadbamy, a przyjdzie nam starać się o jakieś dodatkowe pieniądze, to musimy pamiętać, że dla większości banków naszą firmę musimy prowadzić co najmniej dwanaście miesięcy. Dobry rachunek bankowy to taki, z którego późniejsza spłata kredytu odbywa się automatycznie, bez konieczności ręcznego przelewania pieniędzy co miesiąc.
Ostatnią rzeczą istotną przy kontach firmowych są opłaty. Patrząc przez ich pryzmat warto jest sprawdzić koszt korzystania za wszystkich rzeczy, które nam będą potencjalnie potrzebne w przyszłości. Często jest tak, że A darmowym rachunkiem podstawowym idą opłaty za usługi dodatkowe. Dlatego ważne jest by decydować nie tylko patrząc na to, co potrzebujemy teraz, ale też na wszystko co może się przydać później. Warto o to zadbać, by nie musieć dokonywać zmian w przyszłości.