8 mar Brak komentarzy admin Marcotec , ,

W dzisiejszych czasach stres staje się coraz poważniejszym problemem. Boryka się z nim praktycznie każdy człowiek. Niezależnie od tego, czy jesteśmy aktywni zawodowo zarabiając duże pieniądze, czy jesteśmy uczniami szkoły podstawowej lub studentami, lub czy z trudem wiążemy koniec z końcem każdego miesiąca. Tempo dzisiejszych czasów daje się we znaki wszystkim ludziom. Konsekwencje życia w ciągłym wieku i narażania się na nadmierne obciążenie mogą być bardzo poważne.

Wielu pracodawców bierze pod uwagę fakt, że praca może być bardzo obciążająca psychicznie. Narażeni są nie tylko ludzie na wysokich stanowiskach, na których spoczywa ogromna odpowiedzialność i presja. Również pracownicy z pozoru uznani za szeregowych, nieponoszących zbyt poważnych konsekwencji za swoje ewentualne błędy, borykają się z presją dotyczącą awansu, utrzymania się w firmie, zapewnienia bytu rodzinie. Nadmiar obciążenia psychicznego może prowadzić do obniżenia jakości pracy, efektywności i wyników. Pracownicy narażeni są również na częstsze choroby.

Dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z firmą oferującą szkolenia pomagające walczyć ze stresem. Takie szkolenie może być idealnym rozwiązaniem, aby uświadomić swoich pracowników, że są narażeni na obciążenie psychiczne, żyją w szybkim tempie i być może nie radzą sobie z presją jeszcze o tym nie wiedząc. Pozwalają na zapoznanie się z metodami relaksacyjnymi, zwiększają świadomość pracownika i uczą go jak radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi. Kurs może być również bardzo efektywny, czasem wręcz konieczny dla kierowników, szefów i menedżerów, pozwalając im zdać sobie sprawę z tego, że wywierają presję. Odpowiednio przygotowane warsztaty pomogą zbudować dobre relacje między kierownikami i przełożonymi, nauczą w jaki sposób nie dać się presji i naciskom, oraz jak nacisku nie wywierać. Nauka rozmowy z pracownikiem, z szefem, czy z klientem może diametralnie zmienić postrzeganie własnej pracy i pracy drugiej osoby. Ponadto warsztaty niezwiązane bezpośrednio ze stresem, takie jak zajęcia relaksacyjne, joga czy medytacja pozwolą zapoznać się z technikami, które dają możliwość lepszego zrozumienia działania własnego organizmu i psychiki.

Poza szkoleniami i warsztatami warto również dbać o atmosferę w pracy. Tyczy się to zarówno przestrzeni, w jakiej pracownicy przebywają, jak i różnego rodzaju eventów i wydarzeń mających na celu podwyższenie morale wszystkich członków zespołu.

W biurze warto zadbać o odpowiednie powietrze, poprzez zastosowanie np. nawilżaczy powietrza i częste wietrzenie. Rośliny w biurze fantastycznie wpływają nie tylko na powietrze, ale także i na nastrój pracowników. Należy pamiętać, aby miejsce pracy było zawsze czyste, jasne i przyjazne.

Organizacja spotkań integracyjnych zawsze jest dobrym pomysłem. Pozwala to na lepsze poznanie się współpracowników i lepsze porozumienie wewnątrz zespołu, co często pomaga uniknąć konfliktów i sytuacji szczególnie obciążających. Warto przy tym zaznaczyć, że nie powinno się żadnego pracownika zmuszać od interakcji oraz brania udziału w takich spotkaniach na siłę.