24 wrz Brak komentarzy admin Marcotec , ,

Planowanie własnej działalności gospodarczej jest bardzo trudnym zadaniem. Trzeba mieć na uwadze wiele czynników. Jednym z najważniejszych może wydawać się konkurencja na rynku, na którym będziemy działać. Jednak problem konkurencji jest jednym z wielu, które mogą początkującego przedsiębiorcę dotknąć w przyszłości. Jak zacząć, aby ustrzec się błędów? O tym poniżej.

Pierwsze pytanie powinno dotyczyć przedmiotu działalności. Często jest tak, że posiadamy jakieś kompetencje wyniesione ze szkoły, studiów lub też kursów, na których można zarobić. Alternatywą dla takiego pomysłu jest handel w internecie. Jednak zarówno w przypadku działalności usługowej lub też handlowej musimy mieć na uwadze wspominaną już wcześniej konkurencję. Trzeba mieć świadomość, że popularne sektory są często zdominowane przez duże korporacje. Konkurencja z nimi może wymagać bardzo dużych sum przeznaczanych na marketing. Z kolei sektory niszowe nie gwarantują często satysfakcjonującego poziomu zarobków. Powinniśmy obserwacje na temat naszego pomysłu i jego miejsca wśród konkurencji podsumować w formie pisemnej. Sporządzenie planu działalności wydaje się mało atrakcyjnym zajęciem. Jednak nie powinniśmy go zaniedbywać. Przeprowadzenie analizy rynku i przewidywanych dochodów powinno sprawić, że nasz biznes będzie znacznie bardziej odporny na zawirowania rynkowe w przyszłości. Należy w obliczeniach przyjąć wariant pesymistyczny. Wielu początkujących przedsiębiorców popełnia błąd nadmiernego optymizmu. Przyjmują oni założenia, które mają się nijak do późniejszych realiów rynkowych. Rzeczywistość potrafi bardzo brutalnie takie zbyt optymistyczne założenia zweryfikować. Dlatego zakładając trudne realia unikniemy przykrych rozczarowań w przyszłości.

Rozterki związane ze startem powinny być zaledwie początkiem rozmyślań. Silną stroną prowadzenia działalności gospodarczej jest możliwość osiągania nieograniczonych zarobków. Ważne jest jednak, aby z tej możliwości korzystać tworząc odpowiednie uwarunkowania. Dlatego zaraz po zadaniu sobie wszystkich wymaganych pytań dotyczących startu powinniśmy pomyśleć o perspektywach rozwoju naszego przedsięwzięcia. Jest to dodatkowo uzasadnione, ponieważ na tym etapie wybieramy bank, z którym będziemy współpracować. Rozwój każdej działalności zazwyczaj nie opiera się wyłącznie na bieżących środkach. Taki rozwój związany jest zazwyczaj z potrzebą zakupu nowych technologii, maszyn czy urządzeń. Ciężko sfinansować takie wydatki z bieżących środków. Niezbędne będą więc kredyty. Dlatego nasz przegląd oferty banku nie powinien ograniczać się wyłącznie do konta firmowego. Powinniśmy już na tym etapie wybiegać w przyszłość, aby późniejsza nasza współpraca z bankiem układała się po naszej myśli i na dogodnych dla nas warunkach. Jednak tematu konta firmowego nie możemy również zaniedbywać. Powinno ono mieć zintegrowaną księgowość. Ułatwi to w ogromnym stopniu późniejsze prawidłowe rozliczenia z fiskusem. Jeżeli zadbamy o dobry pomysł na prowadzenie działalności a także sprawy finansowe i organizacyjne to nie odniesienie sukcesu będzie znacznie łatwiejsze. Na takim sukcesie wszystkim początkującym przedsiębiorcom bardzo zależy.