10 paź Brak komentarzy admin Marcotec , ,

Każdy z nas ma jakieś swoje cele życiowe. Mogą one dotyczyć zarówno życia prywatnego jak i zawodowego. Dla wielu osób najważniejszym celem w życiu zawodowym jest dążenie do usamodzielnienia się i założenia działalności gospodarczej. Nie ma w tym nic dziwnego. Praca na etacie najczęściej nie dostarcza nam żadnej satysfakcji pod względem finansowym. Dodatkowo czujemy się ograniczani przez naszych przełożonych. Od czego zacząć planowanie działalności gospodarczej? Postaramy się znaleźć odpowiedź poniżej.

Pierwszym krokiem jest znalezienie dobrego pomysłu. Obecnie sytuacja początkujących przedsiębiorców jest znacznie łatwiejsza niż kilkanaście lat temu. Wszystko dzięki internetowi. To właśnie ta globalna sieć może ułatwić nam znalezienie odpowiedniego pomysłu na biznes. Dzięki internetowi można również łatwo podwyższać swoje kwalifikacje i zdobywać nowe przydatne umiejętności. Można też już w późniejszym etapie ułatwić sobie dotarcie do potencjalnego klienta. Najczęstszym pomysłem na własną działalność gospodarczą jest własny sklep internetowy. Jednak nie jesteśmy ograniczeni wyłącznie do handlu. Dzięki sieci możemy świadczyć różne usługi, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu z naszym klientem. Musimy jednak pamiętać, aby każdy pomysł dokładnie przemyśleć i zweryfikować go z realiami wolnego rynku. Dobrze jest przyjąć wariant pesymistyczny w swoich przeliczeniach, ponieważ wtedy ryzyko przykrych rozczarowań w przyszłości ograniczamy do minimum. Jeżeli wynik naszych wyliczeń przy założeniach pesymistycznych będzie nas satysfakcjonował to możemy śmiało przejść do kolejnego etapu jakim jest dopełnienie formalności urzędowych.

Zakładanie działalności gospodarczej nie jest procesem trudnym. Ogranicza się do wypełnienia formularza dostępnego w internecie. Możemy taki kwestionariusz wypełnić nie ruszając się nawet z domu. Na tym etapie powinniśmy jednak założyć również konto firmowe w banku. Wybór właściwego konta bankowego ma bardzo ważne znaczenie dla powodzenia naszej działalności. Należy więc do tematu podejść poważnie i nie lekceważyć go. Jak wybrać dobre konto firmowe? Przede wszystkim w dzisiejszych czasach standardem jest księgowość zintegrowana z kontem. Jeżeli strona finansowa naszej działalności będzie ograniczać się do kilku przelewów wychodzących i przychodzących w miesiącu to nie musimy korzystać z drogich rozwiązań księgowych. Wystarczy zautomatyzowana internetowa platforma księgowa, która po integracji z naszym kontem firmowym uprości wszystkie formalności do maksimum. Przegląd oferty bankowej nie należy jednak ograniczać wyłącznie do konta firmowego. Zaletą działalności gospodarczej jest znacznie większa możliwość rozwoju niż w przypadku pracy na etacie. Aby się rozwijać potrzebne są zazwyczaj kredyty. Rozwój działalności przekłada się na możliwość osiągania większych dochodów. Jednak na początek potrzebne będą inwestycje na nowe maszyny, urządzenia czy też oprogramowanie. Zazwyczaj takich wydatków nie będziemy mogli finansować z bieżącej działalności. Dlatego zapoznanie się z tematyką kredytową na tym etapie będzie bardzo ważne. Jeżeli wszystko dobrze zaplanujemy to prowadzenie działalności w późniejszym etapie będzie znacznie łatwiejsze.