8 mar Brak komentarzy admin Marcotec , ,

Obecnie istnieje masa firm na rynku, które oferują rozmaite produkty i usługi. Ludzie coraz częściej myślą o otworzeniu własnego biznesu, co przekłada się na powstawanie małych firm, które z czasem zyskują na wartości, a to z kolei przekłada się na rozwój firmy i zatrudnianiu nowych osób. Na samym początku drogi z własną działalnością właściciele firm chcą jak najwięcej zaoszczędzić i decydują się na realizowanie wielu rzeczy samodzielnie. Z czasem jednak, gdy firma osiąga większe rozmiary nie są już w stanie wszystkiego sami kontrolować i realizować. Decydują się wówczas na zatrudnienie asystentki.

Asystentka ma za zadanie odciążyć pracodawcę i usprawnić funkcjonowanie firmy. Do jej zadań należy głównie prowadzenie spraw administracyjnych, przygotowywanie i redagowanie pism, tłumaczenie języka, segregowanie i archiwizowanie dokumentacji, organizowanie i obsługiwanie spotkań, a także obsługa korespondencji przychodzącej i wychodzącej. Asystentka często przebywa w towarzystwie właściciela firmy, jest jego prawą ręką. Przygotowuje i organizuje wyjazdy służbowe, w których również uczestniczy. Jest to osoba, co do której należy mieć zaufanie, gdyż powierza jej się w znacznej mierze funkcjonowanie biura i całej firmy. Szef jest od podejmowania decyzji, natomiast asystentka te decyzje przekłada w działanie. Firma, która stawia na rozwój często organizuje szkolenia dla swoich pracowników, żeby czuli się oni pewnie na swoim stanowisku. Ponadto szkolenia mają na celu podnoszenie kwalifikacji, nabywanie nowych umiejętności i zapobieganiu wypaleniu zawodowemu. Szkolenia można podzielić na otwarte i zamknięte. Otwarte są dostępne dla wszystkich, a udział w nich jest całkowicie dobrowolny. Natomiast szkolenia zamknięte są tworzone na potrzeby konkretnego podmiotu i wówczas na takie szkolenia są delegowane określone osoby. Przedsiębiorstwo może samo realizować szkolenia dla swoich pracowników zatrudniając wykwalifikowanych szkoleniowców wewnątrz firmy, jak również można zlecić organizację szkoleń firmie zewnętrznej. Wszystko zależy od polityki firmy. Szkolenia dla pracowników mogą być przeprowadzone indywidualnie lub grupowo. Jest to zależne od potrzeb, które zostaną wskazane w danym momencie.

W firmach jednoosobowych decyzyjny jest właściciel przedsiębiorstwa, natomiast w przypadku osób prawnych, w tym między innymi spółki akcyjnej czy spółki z o.o. reprezentującym organem jest zarząd. Jest to organ wykonawczy, który odpowiada też za zawieranie umów w danej spółce, czy zaciąganie zobowiązań. Niezależnie jaką formę prowadzenia działalności się wybierze ważne jest, aby podejmować decyzje, które będą przyczyniały się do rozwoju firmy i które będą przynosiły korzyści ekonomiczne. Nadrzędnym celem właściciela jednoosobowej działalności czy spółki, w której zarząd pełni kluczową rolę, jest nieprzerwane dążenie do uzyskiwania jak największego zysku w długoterminowym okresie czasu. Najtrudniejszym momentem dla rozpoczynających prowadzenie biznesu jest pierwszy rok prowadzenia firmy, gdyż statystycznie najwięcej firm upada właśnie w pierwszym roku działalności. Warto więc się nie poddawać i przetrwać pierwszy najtrudniejszy rok, by później skoncentrować się na rozwoju firmy i jej ulepszaniu poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.