Ludzi można podzielić na trzy grupy. Pierwsza dosyć szybko postanawia, że najlepszym pomysłem na swoje życie zawodowe będzie własna firma. Druga dochodzi do takiego wniosku często po latach niezbyt dobrych doświadczeń z rożnymi pracodawcami. I wreszcie trzecia w ogóle nie bierze pod uwagę, że mogłaby działać na własną rękę i to prowadzać własny biznes. Kieruje nimi obawa niepowodzenia i sporych kosztów poniesionych z firmą, która może okazać się niewypałem. Trudno tu określić, która postawa jest najwłaściwsza – każdy jest inny. Jeden bez problemu ogarnia całą sytuację i podejmuje różne wyzwania, a inny woli, żeby nim kierować, wypłacać przy tym pensję bez względu na stan finansów firmy i żeby ktoś inny brał na siebie ryzyko prowadzenia interesu.

Trzeba pamiętać, że bardzo istotne są przemyślane pomysły na biznes. Nie warto jednak inspiracji szukać w sieci, zwłaszcza w gotowych poradnikach, pisanych zazwyczaj na podstawie tych samych źródeł i to już czasem nieaktualnych. Zapotrzebowanie na różne produkty i usługi wciąż się zmienia, zwłaszcza jeśli ktoś bierze pod uwagę np. tylko rynek lokalny w miejscu swojego zamieszkania. Albo komuś zależy na otwarciu własnej kawiarni, ale w miejscu, gdzie – w dość małej odległości – znajdują się już kawiarnie. Wtedy wiadomo, że nie jest to najlepszy pomysł na firmę, która powinna przynosić zyski i środki na życie. Niektórych przeraża to, ile rzeczy trzeba brać pod uwagę w każdym miesiącu i o ilu należy pamiętać. Do tego dochodzi czasem także zmienność niektórych przepisów – choćby związanych z różnymi rozliczeniami. Jednak w niektórych dziedzinach związanych z prowadzeniem firmy mogą pomóc doradcy i firmy zewnętrzne – np. w przypadku prowadzenia księgowości. W prowadzeniu firmy przydaje się więc pewna wiedza nie tylko o branży, w której chce się działać, ale i ogólnie, o procesie obsługi biznesu.

Nie ma się jednak co przerażać: nikt nie wie wszystkiego od razu. Jednak pewnych rzeczy można się nauczyć i powoli zacząć nad nimi panować samemu. W przypadku wielu firm w wielu różnych branżach przydaje się też pewna mobilność. Warto wiec zdać na prawo jazdy i załatwić samochód – choćby tylko służbowy. Na jego zakup można wziąć kredyt samochodowy. Auto powinno być oczywiście dostosowane do potrzeb danej firmy. Czasem wystarczy zwykłe auto osobowe, a innym razem takie z miejscem do przewozu różnych rzeczy. Dlatego warto przemyśleć ten zakup, zanim przystąpi się do jego realizacji. Trzeba tez pamiętać, że prowadzenie firmy to proces, który trwa cały czas. Pewne etapy zamyka się tu co miesiąc, kwartał, a czasem co rok. Trzeba więc właśnie tak postrzegać tę działalność: etapowo. Niektórym trudno wdrożyć się w taki sposób myślenia, jednak jest to niezbędne, aby zwiększyć szanse na to, że firma będzie się rozwijała, zdobędzie pewną pozycję na rynku i zacznie przynosić stałe zyski. W końcu chodzi przecież o sposób zarobkowania na życie, a nie tylko rozwój zawodowy, choć – oczywiście – jest on ważny. Pomysł, wiedza, dobra organizacja pracy i oczywiście środki – to absolutne minimum, kiedy poważnie myśli się o własnym biznesie.