8 mar Brak komentarzy admin Marcotec , ,

Młodzi ludzie poszukując zatrudnienia najczęściej popełniają wiele błędów. Jest to rezultat przede wszystkim z braku doświadczenia. Jednym z podstawowych błędów w tej dziedzinie jest to, że najczęściej pierwsza praca ma dostarczyć jako taki zarobek, który będzie dopełnieniem oszczędności. Młodzi ludzie wybierają bez wyjątku doraźne korzyści, nie planując przy tym swojej ścieżki rozwoju w zawodzie. Co zrobić, aby uniknąć takich błędów i jakie mogą z tego wynikać pozytywy?

Doradztwo zawodowe – zatrudnienie na początek

Doradca zawodowy powinien być zatrudniony w każdej szkole średniej, aby móc uprościć młodym ludziom planowanie sukcesu. Niestety, w naszych realiach jest to mrzonka. Nierzadko brak czytelnie sprecyzowanych planów zawodowych kończy się wybraniem nietrafionego kierunku studiów, po skończeniu którego albo nie można wyszukać zadowalającego zatrudnienia albo też bardzo szybko ujawnia się wypalenie w zawodzie. By tego uniknąć warto jak najwcześniej spotkać konsultanta zawodowego. U takowego specjalisty można wypełnić specjalistyczne testy, stanowiących podstawę, dzięki której mogą być określone predyspozycje zawodowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku introwertyków. Trudno bowiem wyobrazić sobie osobę, która z natury jest zamknięta, w funkcji sprzedawcy lub barmana. Oczywiście, może taka osoba poprawnie wykonywać powierzone jej obowiązki, ale raczej nieprawdopodobne jest, aby czerpała z pracy zadowolenie i dotarła na sam szczyt kariery zawodowej.

Zalety z konsultacji ze fachowcem

Korzystając z poradnictwa zawodowego można liczyć na pewne bonusy. Przede wszystkim powiększa się prawdopodobieństwo, że znaleziona praca stanie się zadowalająca. Jak pokazują badania, satysfakcja z powierzonych obowiązków przekłada się w stopniu bezpośrednim na ogólny stan zadowolenia z życia. Następnym atutem jest to, że doradca zawodowy zatroszczy się o to, aby kariera była odpowiednio przemyślana. Jest to istotne zwłaszcza dla młodych osób, które poszukują zatrudnienia. Warto zwracać uwagę, by każda praca, oprócz środków pieniężnych przysparzała również plusy w formie osiąganego doświadczenia. Poprzez takie podejście można będzie ciągle się rozwijać i wspinać na kolejne szczeble kariery. Łatwo wyobrazić sobie szczególny przykład. Młody człowiek fantazjuje o tym, aby zostać bankierem. W szkole średniej dorabia, roznosząc czasopisma. Studia mijają na łączeniu nauki z zatrudnieniem za barem. Teoretycznie, po obronie pracy magisterskiej osoba taka ma ładnych kilka lat doświadczenia w danej branży. Jednak nie stanie się ono użyteczne w zdobyciu upragnionego stanowiska. Bankierowi nie przydadzą się przypuszczalnie ani umiejętności barmana ani doręczyciela czasopism. O wiele lepiej taka osoba by postąpiła, jeżeli jeszcze w trakcie nauki odbyłaby praktykę zawodową w banku lub staż. Coraz więcej organizacji prywatnych i publicznych instytucji przyłącza się w organizacje wakacyjnych staży i praktyk, będących doskonałą szansą do zdobycia wartościowego doświadczenia zawodowego. Można sobie przy okazji poszerzyć sieć kontaktów, które najprawdopodobniej okażą się niesamowicie użyteczne podczas poszukiwania pracy w przyszłości. Warto pamiętać, że dobrze zaplanowana kariera to pierwszy krok do realizacji marzeń zawodowych.